PayPal, binlerce çalışanını işten çıkaracak - Son Dakika Ekonomi Haberleri

18.02.2023 - Cumartesi 17:14

Teknoloji sektöründe işten çıkarma dalgası büyüyor. Yüksek enflasyon ve artan faiz oranları küresel ekonomiyi yavaşlatırken, maliyetlerini azaltmak amacıyla işten çıkarma kararı alan Meta, Microsoft, Google ve Spotify gibi teknoloji şirketlerine bir yenisi daha eklendi.

Merkezi ABD'de bulunan çevrim içi ödeme sistemi PayPal'in 2 bin çalışanını işten çıkaracağı açıklandı.

PayPal Üst Yöneticisi (CEO) Dan Schulman, konuya ilişkin şirket çalışanlarına gönderdiği mesajda, geçen yıl boyunca müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yatırım yapmaya devam ederken zorlu bir makroekonomik ortamda şirketi güçlendirme ve yeniden şekillendirme konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini aktardı.

TOPLAM İŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 7'Sİ

Şirketin kaynakları temel önceliklere odaklayarak ve maliyet yapısını doğru bir şekilde ayarlayarak ilerleme kaydettiğini vurgulayan Schulman, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Schulman, zorlukları ele almanın bazı zor kararları da beraberinde getirdiğini, şirketin küresel çapta 2 bin çalışanını işten çıkaracağını, bunun toplam iş gücünün yüzde 7'sine denk geldiğini kaydetti.

Dan Schulman, söz konusu işten çıkarmaların gelecek haftalarda gerçekleşeceğini bildirdi.

TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE 237 BİNİ AŞKIN ÇALIŞANIN İŞİNE SON VERİLDİ

Yükselen enflasyon ve olası resesyon, teknoloji sektöründe endişelere neden olurken, özellikle ABD'de birçok teknoloji şirketi, geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkarma ya da yeni işe alımlara ara verme kararı almaya başlamıştı.

Bu şirketler arasında Meta ve Amazon gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının bulunması da dikkati çekmişti.

Son olarak, ABD'li teknoloji devlerinden Microsoft 10 bin çalışanını, Google'ın ana kuruluşu Alphabet ise 12 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmaları takip eden Layoffs.fyi sitesinin verilerine göre ise teknoloji şirketleri, 2022'nin başından bu yana 237 binden fazla çalışanının işine son verdi.

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/ntvpara/paypal-binlerce-calisanini-isten-cikaracak,PJ209_1rEU6m8XF76svgyQ

YORUM YAZ