Çin: ABD'ye ait 10'dan fazla casus balon hava sahamıza girdi - Son Dakika Dünya Haberleri

19.02.2023 - Pazar 10:22

"ABD, teknolojik avantajlarını kullanarak dünya genelinde geniş ölçekli ve ayrım gözetmeyen elektronik takip ve casusluk faaliyetleri yürütüyor, başka ülkelerin egemenliğini ve çıkarlarını, uluslararası hukuku ve teamülleri ihlal ediyor. ABD dünyanın en büyük espiyonaj suçlusu ve en büyük gözetleme imparatorluğudur." dedi.

Geçen yıl ABD'ye ait 657 savaş gemisi ve uçağının keşif için Çin topraklarına yaklaştığını, bu yıl yalnızca ocak ayında 64 savaş gemisi ve uçağının Pekin'in egemenlik iddia ettiği Güney Çin Denizi'nde tespit edildiğini belirten Vang, "Bu gelişmeler Çin'in egemenliğini ve bölgesel barış ile istikrarı ciddi şekilde tehdit etmektedir." ifadesini kullandı.

ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ CASUS BALON KRİZİ

ABD Savunma Bakanlığı, 3 Şubat'ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığının ve Montana eyaletinde aralarında nükleer başlık ve uzun menzilli füze depolarının olduğu bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini bildirmişti.

Çin, balonun ülkeye ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, kontrol kabiliyeti sınırlı olduğundan rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini ileri sürmüştü.

Çin'in açıklaması Washington'ı tatmin etmemiş, balon, 4 Şubat'ta, Başkan Joe Biden'ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında Amerikan ordusuna ait savaş uçağı tarafından vurularak düşürülmüştü.

Pekin yönetimi, "sivil insansız hava aracına güç kullanarak müdahale ettiği" gerekçesiyle ABD'yi protesto etmişti.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/dunya/cin-abdye-ait-10dan-fazla-casus-balon-hava-sahamiza-girdi,0MQXBXTVkUCz9LqEeViHng

YORUM YAZ