Son dakika: Meclis, haftaya EYT teklifi ile açılacak

21.02.2023 - Salı 16:30

Son dakika: Meclis, haftaya EYT teklifi ile açılacak

TBMM milletvekillerinin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle çalışmalarına 28 Şubat tarihine kadar ara vermişti. Haftaya meclis EYT teklifi ile açılacak.

Peki 28 Şubat sonrası EYT'de ilk maaşlar ne zaman yatacak? Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen soruları milliyet.com.tr'ye cevapladı.

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Devletimiz en kısa sürede EYT yasasını çıkaracaktır. Tüm siyasi partilerin mutabakatı ile beraber ben EYT yasasının çıkmasını bekliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün itibarıyla kapsamlı bir sosyal ve ekonomik paketleri açıkladı. Bunlarda yasalaşması gereken ve deprem bölgesinde acil karar alınması gereken hususlar mevcut. Meclis’in açılmasıyla beraber öncelikle bu hususların görüşüleceğini düşünüyorum.

‘MART AYINDA DEPREM TEDBİRLERİ DEVREYE ALINACAK’

Mart ayı içerisinde öncelikli olarak deprem ve diğer sosyal, siyasi ekonomik tedbirlere ilişkin paketler ve kanunlar devreye alınacaktır. Tabi ki de Meclis’in takdiri burada en yüksek mertebedir. Meclis takdir eder ve bu yasalaşırsa kabul edilir.

Düşük faiz, ödeme 2 yıl sonra! 'Bina Güçlendirme Kredisi' deprem riskli bölgelerde de devrede

Düşük faiz, ödeme 2 yıl sonra! 'Bina Güçlendirme Kredisi' deprem riskli bölgelerde de devrede

Devletimiz derse ki mart ayında bunu yapacağız mart ayında yasalaşırsa nisan ayında ilk maaşlar verilir. Nisan ayında yasalaşırsa mayıs ayında ilk maaşlar EYTlilere verilir.

EYT’LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

Deprem bölgesi için kısa çalışma ve nakdi ücret destekleri yapılacak. Ben o yüzden özellikle mart ayında deprem ile ilgili olarak alınması gereken acil kanunların Meclis’ten geçmesini bekliyorum. Daha sonra ilk etapta acil önlemler alındıktan sonra nisan ayında bunun yasalaşmasını ve mayıs ayında vatandaşlarımızın ilk maaşlarını almalarını öngörüyorum.

EYT’LİLERİN MAAŞ ALMA TARİHİNİN GECİKMESİ DURUMUNDA ALACAKLARI ÜCRETLER TOPLU MU YATAR?

Emeklilikte başvuru esastır. Kanun çıkmasıyla beraber başvuru yapılacaktır. Başvurudan sonra emeklilik maaşı bağlanmazsa başvuru ile birlikte hak kazanılan aylar toplanabilir.

‘GERİYE DÖNÜK MAAŞ BAĞLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

Şubat ayında ilk maaş bağlanacaktı, mart ayında bağlanacaktı veya geriye dönük bir maaş bağlaması ile ilgili beklentiler söz konusu değil."

Kaynak: Milliyet / Ayşegül Kahvecioğlu

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/son-dakika-meclis-haftaya-eyt-teklifi-ile-acilacak

YORUM YAZ