Putin: Dolar küresel hakimiyetini kaybedecek

21.02.2023 - Salı 21:54

Putin: Dolar küresel hakimiyetini kaybedecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve diğer Batı para birimlerinin küresel sınır ötesi işlemlerde lider konumlarını kaçınılmaz olarak kaybedeceğini söyledi.

Putin, Federal Meclis'te yaptığı açıklamada, Moskova'nın müttefikleriyle, dolara veya euro'ya bağımlı olmayan güvenli bir uluslararası yerleşim sistemi inşa etmek için işbirliği yapacağını açıkladı.

Putin'e göre Batılı devletlerin mevcut politikaları ABD doları ve avronun uluslararası ödemelerde evrenselliğini kaybetmesine neden oluyor.

 Standard Chartered Hong Kong'daki iş gücünü artırıyor

Standard Chartered Hong Kong'daki iş gücünü artırıyor

Rus Devlet Başkanı, Rusya'nın eski Batılı ortaklarının Moskova'yı dolar ve diğer Batı para birimleri cinsinden ödemeleri kısmaya zorladığını belirtti.,

Aralık ayında Putin, Rusya'nın dış ticaretinde ruble işlemlerinin payının 2022'nin başından bu yana ikiye katlandığını ve şu anda ülke yerleşimlerinin üçte birini oluşturduğunu vurgulamıştı. Rusya'nın uluslararası ortaklarıyla ticarette ABD doları ve euro yerine ulusal para birimlerinin kullanılmasının artmaya devam edeceğini öngördü.

Rus ekonomisini dolardan arındırma süreci, Batılı ülkelerin Kırım'ın daha önce Ukrayna'nın bir parçası olan Rusya ile yeniden birleşmesi nedeniyle Moskova'ya karşı ilk yaptırımları uygulamaya koyduğu 2014 yılında başladı. Ukrayna'daki askeri operasyonun başlamasından bu yana uygulanan yaptırımlar, özellikle Rusya'nın 300 milyar doları aşan döviz rezervleri ve diğer varlıklarının ABD ve müttefikleri tarafından dondurulmasının ardından süreci hızlandırdı.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/putin-dolar-kuresel-hakimiyetini-kaybedecek

YORUM YAZ