Putin: Batı, cini şişeden çıkardı - Son Dakika Dünya Haberleri

21.02.2023 - Salı 14:45

Son dakika haberi! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soğuk Savaş'tan bu yana Batı ile en büyük çatışmayı tetikleyen işgal emrini vermesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken, Rusya Parlamento'sunun üyelerini Ukrayna'daki savaş konusunda bilgilendirdi.

Putin, Batı Ukrayna'ya ne kadar çok uzun menzilli silah verirse, Rusya'nın tehdidi sınırlarından o kadar uzaklaştırmak zorunda kalacağını belirterek, "Batılı ülkeleri Ukrayna'ya ne kadar çok uzun menzilli silah sağlarsa, biz de tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştırmak zorunda kalacağız. Bu doğaldır." diye konuştu.

Putin, Rusya'nın Ukrayna halkına karşı değil, üçüncü ülkelerin "çıkarlarına hizmet eden" elitlere karşı savaştığını da sözlerine ekledi. Putin ayrıca Rusya'nın savaşı başlatmadığını ancak çatışmayı sona erdirmek için güç kullandığını öne sürdü. 

Bununla birlikte, Putin'in Federal Meclis'e hitabı Rusya'daki başlıca siyasi etkinliklerden birini oluşturuyor ve bu konuşma sırasında Rus lider ülkedeki durumu, başarılarını, başarısızlıklarını ve görevlerini özetliyor.

Putin'in, parlamentonun her iki kanadının üyelerine, askeri komutanlara ve askerlere hitaben yaptığı konuşmadan satır başları:

BATI CİNİ ŞİŞEDEN ÇIKARDI

Batı, cini şişeden çıkardı. Batı'nın hedefi sınırsız güç. Batı, bölgesel çatışmayı küresel hale getirmek istiyor. Batı, bizimle ekonomik cephede savaşıyor ancak başarılı olamayacak. Batı, altınımızı ve döviz rezervlerimizi çaldı. Amaçları, insanımıza zarar vermek.

"TARİHİ BİR ZAMAN"

"Bu konuşmayı, hepimizin bildiği üzere, ülkemiz için zor ve dönüm noktası niteliğinde bir zamanda, dünya çapında köklü ve geri döndürülemez değişimlerin yaşandığı, ülkemizin ve halkımızın geleceğini şekillendiren en önemli tarihi olayların yaşandığı ve her birimizin muazzam bir sorumluluk taşıdığı bir dönemde yapıyorum.

"DONBAS HALKINI KORUYACAĞIZ"

Adım adım, dikkatli ve tutarlı bir şekilde, önümüzdeki sorunları çözüme kavuşturacağız. Donbas halkı 2014'ten bu yana kendi topraklarında yaşama ve anadillerini konuşma haklarını savunmak için mücadele ediyor. Abluka ve sürekli bombardıman koşullarında, Kiev rejiminin gizlenmeyen nefreti karşısında savaştılar ve pes etmediler. Rusya'nın kendilerini kurtarmaya geleceğine inandılar ve bunu beklediler. Bu arada biz de sorunu barışçıl yollarla çözmek için elimizden geleni yaptık. Sabırla bu en zor çatışmadan barışçıl bir çıkış yolu bulmaya çalıştık ama arkamızdan bambaşka bir senaryo hazırlanıyordu.

Putin: Batı, cini şişeden çıkardı - 1

"UKRAYNA BATI'NIN REHİNESİDİR"

Ukrayna halkının, bu ülkeyi siyasi, askeri ve ekonomik anlamda fiilen işgal etmiş olan Kiev rejiminin ve onun Batılı derebeylerinin rehinesi haline geldiğini daha önce defalarca söyledim... Bugünkü Ukrayna rejimi esasen ulusal çıkarlara değil, üçüncü ülkelerin çıkarlarına hizmet etmektedir.

EKONOMİK YENİDEN YAPILANMA

Federasyonun Ukrayna'dan ilhak edilen bölgedeki bu yeni tebaasının sosyo-ekonomik açıdan toparlanması ve kalkınması için geniş çaplı bir program oluşturmaya başladık ve devam edeceğiz. Yeniden Rusya'nın bir iç denizi haline gelen Azak Denizi limanlarındaki işletmeleri ve istihdamı canlandırmaktan ve Kırım'da yaptığımız gibi yeni modern yollar inşa etmekten bahsediyoruz.

"BATI RUSYA İÇİN VAROLUŞSAL BİR TEHDİT"

Batı'nın elitleri amaçlarını gizlemiyorlar. Yani, yerel bir çatışmayı küresel bir çatışma aşamasına dönüştürmek niyetindeler. Biz her şeyi tam olarak böyle anlıyoruz ve buna göre tepki vereceğiz, çünkü bu durumda ülkemizin varlığından bahsediyoruz. Ancak Rusya'yı savaş alanında yenmenin imkansız olduğunu da anlamıyorlar. Bu nedenle bize karşı giderek daha agresif bilgi saldırıları düzenliyorlar.

Putin: Batı, cini şişeden çıkardı - 2

KÜLTÜR SAVAŞLARI

Tarihi gerçekleri çarpıtıyorlar, kültürümüze, Rus Ortodoks Kilisesi'ne ve ülkemizin diğer geleneksel dinlerine sürekli saldırıyorlar. Kendi halklarına yaptıklarına bakın: ailenin, kültürel ve ulusal kimliğin yok edilmesi, sapkınlık ve çocukların istismarı norm olarak ilan ediliyor. Ve rahipler eşcinsel evlilikleri kutsamaya zorlanıyor... Anglikan Kilisesi'nin cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir Tanrı fikrini değerlendirmeyi planladığı öğrenildi. Batı'da milyonlarca insan gerçek bir ruhani felakete sürüklendiklerini anlıyor. Batı'nın toplumumuzu zayıflatmaya ve bölmeye çalışacağı, her zaman aynı zehre sahip olan ulusal hainlere güveneceği açıktır: anavatanlarını küçümseme ve bu zehri ödemeye hazır olanlara satarak para kazanma arzusu."

ABD'YE ELEŞTİRİ

Şunu vurgulamak istiyorum. dünyada hiçbir ülkenin yurtdışında ABD kadar çok askeri üssü yoktur. Dünyanın dört bir yanında bunlardan yüzlercesi var. Tüm dünya onların Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması da dahil olmak üzere temel silahlanma anlaşmalarından çekildiklerini gördü. Dünya barışını koruyan temel anlaşmaları tek taraflı olarak yırtıp attılar. Bunu neden yaptılar? Sadece yapabildikleri için.

RUSYA'YA YÖNELİK BATI YAPTIRIMLARI

Batılı ülkeler Rus halkına acı çektirmek istiyorlar, ama hesapları tutmadı. Rus ekonomisinin ve yönetiminin onların düşündüğünden çok daha güçlü olduğu ortaya çıktı."


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/dunya/putin-bati-cini-siseden-cikardi,nfzsZwvYRkCLo6k74zEoeA

YORUM YAZ