Portakal Kilo Aldırır Mı? Portakal Kilo Yapar Mı?

14.12.2023 - Perşembe 00:56

Portakal Kilo Aldırır Mı? Portakal Kilo Yapar Mı?

 Portakal Kilo Aldırır mı?

 Kilo verme aşamasında olan kişiler ara öğünlerde genellikle meyve tükettiklerinden meyvelerin kalorisini merak ederler. Düşük kalorili meyveler arasında bulunan portakal özellikle kış aylarında diyet listelerinde yer alır. Diyetisyenler, doğal şeker ve vitaminlerinden faydalanmaları için diyet listelerine meyve eklemesi yaparlar.

 Portakalın mevsiminde tüketilmesi de faydalarını almak için önemlidir. Lifli bir meyve olduğu için kilo vermeye yardımcı olan portakalı tüketirken porsiyona dikkat etmek önemlidir. Gün içinde 1 orta boy meyveden daha fazlası uzun vadede kilo almanıza neden olabilir.

 Portakal Kilo Yapar mı?

 Düşük kalorili bir meyve olan portakal kilo yapmayan bir meyvedir. Fakat her ne kadar kilo yapmasa da kontrollü bir şekilde tüketilmemesi kilo almaya neden olabilir. Yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olan portakal lif içerdiği için sindirim sistemini de destekler.

 Eğer porsiyon kontrolü yapılarak tüketilirse portakal kilo yapmaz, hatta kilo vermeye yardımcı olur. Kilo verme sürecinde her gün bir orta boy meyve tüketmek oldukça sağlıklıdır. Meyve tüketirken mevsim meyvelerini tercih etmek önemlidir.

 Portakal Besin Değeri 

 Özellikle kış aylarında sağlıklı bir meyve olarak tüketilen portakal besin değeri yüksek meyveler arasındadır. Bir orta boy portakalda 25 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 5 gram lif bulunur. Lif ve vitamin bakımından zengin olan portakal kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

 Portakalın Faydaları Nelerdir?

 Portakal, içindeki C vitamini sayesinde kansere sebep olan serbest radikaller ile savaşır ve hücre hasarını engeller. Vücudu mikroorganizmalara karşı korur ve bağışıklık sistemini de destekler. Demir emilimini artırmaya yardımcı olan portakal anemiyi de iyileştirir.

 Portakal tüketimi böbrek taşına da oldukça iyi gelir. Portakalın içinde bulunan sitrat sayesinde böbreklerdeki kalsiyum birikimi önlenir ve taş oluşumunun önüne geçilir. DNA sentezi için de önemli olan folik asit portakalın içinde bulunur. C vitamini almak için portakalı yemek ya da portakalı sıkarak suyunu içmek mümkündür.

'10 günde 5 kilo veririm' diyerek diyete başlamayın! Diyette en sık yapılan hatalar

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/saglik/portakal-kilo-aldirir-mi-portakal-kilo-yapar-mi

YORUM YAZ