LCD monitör dönemi bitiyor... Piksel yanığı yapmayan OLED teknolojili ekran sayısı artıyor

21.02.2023 - Salı 04:29

class="medyanet-inline-adv">

Monitör dünyasında çok uzun zamandır LCD temelli paneller kullanılıyor. Kendi içerisinde bazı çeşitleri olan LCD paneller, farklı ihtiyaçlar için özelleştirilmiş versiyonlarıyla kötü bir deneyim sunmadılar. Ancak artık bir sonraki seviyeye geçme zamanı geldi. Monitör pazarı artık OLED panel kullanıyor ve bu ‘sonunda’ dedirten gelişme, gerçekten büyük faydalar sağlıyor. Özellikle CES 2023 sonrasında sayıları ciddi şekilde artan OLED monitör modelleri daha şimdiden kendi içinde farklı kategorilere ayrılmış durumda. Şimdiden hem oyun hem profesyonel kullanım hem de normal kullanıma uygun OLED monitörler bulunuyor. Oyun için olan versiyonlar çok düşük tepki süresine (Bu tarafta 1ms altına indildi) ve yüksek yenileme hızına (240 Hz ve üstü) sahip. Aynı zamanda oyun için olan modeller arasında çok büyük oyun alanları sunan ultra geniş açı seçenekleri de bulunuyor.

class="medyanet-inline-adv">

YANIK SORUNU GERİDE KALDI

OLED monitörlerin, firmalar tarafından yapılan açıklamaya göre ‘piksel yanığı’ konusunda herhangi bir riski bulunmuyor. Bunun için özellikle uğraşılmazsa, özel geliştirilen koruma teknolojileri pikselleri hareket ettirerek yanık piksel sorununu ortadan kaldırıyor. Bu problem artık yeni nesil OLED televizyon modellerinde de çok fazla karşımıza çıkmıyor. OLED monitörleri 27 inç seviyesine kadar indiren firmalar, bu modellerde 4K’yı geçen çözünürlükler sunuyor ve renk doğruluğu konusunda da çıtayı yükseltiyorlar. Genelde LCD temelli oyun monitörleri profesyonel renk gerektiren işlerde kullanılmıyor. Çünkü amaçları bu olmadığı için aşırı doğru renkler sunmuyor. OLED panellerde ise bu durum ciddi oranda ortadan kalkıyor. Hemen her OLED panel oldukça yüksek renk doğruluğu ve geniş bir renk gamı kapsaması ile geliyor.

OYUN İÇİN İDDİALI

Kişiler bu sayede satın aldıkları bir OLED monitörü hem iş hem de oyun için gönül rahatlığıyla kullanabiliyor. Oyun tarafında kavisli olarak da tasarlanabilen OLED monitörleri, bu konuda firmalara başka bir imkan daha tanıyor. OLED paneller, üzerlerine kuruldukları altyapı sayesinde esnek olarak hareket ettirilebilir yapıdalar. Bunu kullanmak isteyen firmalar, kavis oranı ayarlanabilen OLED monitörler de geliştirmeye başladı. Bu monitörler kişilere oyun için kavisli, normal kullanım içinse düz yapıya geçiş şansı tanıyor. Birçok kişi oyun dışı kullanımda kavis istemiyor, bu fütüristik modeller motorlu yapıları sayesinde iki ayrı Monitör gereksinimi ortadan kaldırıyor. OLED monitörlerin şimdilik tek kötü yanları ise pahalı olmaları. Ancak bu 2023 yılında değişmeye başlayacak, 2024 yılında ise herkes OLED monitörlere daha rahat ulaşabilir hale gelecek.

class="medyanet-inline-adv">

OLED TEKNOLOJİSİ NEDİR

OLED panellerdeki her piksel, harici bir ışık kaynağına veya arka aydınlatma paneline ihtiyaç duymuyor. OLED altyapısında her piksel tek tek aydınlatılarak kontrol ediliyor, bu sayede siyah oluşturmak için pikseller tamamen kapatılabiliyor. Böylelikle OLED panellerde LCD’lerde mümkün olmayan gerçek ve derin siyahlar elde edilebiliyor. Bu altyapı üzerinden kontrast oranları çok yüksek olan OLED paneller, LCD’lerden çoğu zaman daha canlı renkler sunuyor ve gelişen teknolojiler sayesinde artık eskiye nazaran daha yüksek parlaklık sunuyorlar. OLED teknolojisi de LCD teknolojisi gibi sürekli olarak geliştiriliyor, özel teknolojiler ile performans sürekli olarak artıyor.

class="medyanet-inline-adv">

LCD monitör dönemi bitiyor... Piksel yanığı yapmayan OLED teknolojili ekran sayısı artıyor

ÜCRETLİ ‘CHATGPT PROFESSİONAL’ GELİYOR

2022’nin sonuna damgasını vuran yapay zekâ sistemi ChatGPT, tamamen ücretsiz olarak çalışan bir sistem. Bunun sürdürülebilir olmadığını gören geliştirici firma OpenAI, ücretli yapıdaki ChatGPT Professional sistemini kullanıma sunmak adına çalışmalar yapıyor. Bu yakında detaylandırılacak sistem, normal ChatGPT’ten farklı olarak her zaman erişime açık olacak, daha hızlı çalışacak ve daha fazla yanıt verebilecek.

LCD monitör dönemi bitiyor... Piksel yanığı yapmayan OLED teknolojili ekran sayısı artıyor

GALAXY S23 İÇİN TARİH VERİLDİ

SAMSUNG, yeni amiral gemisi ailesini 1 Şubat tarihli Unpacked etkinliğinde lanse edeceğini duyurdu. Bu seride Galaxy S23, Galaxy S23 Plus ve Galaxy S23 Ultra modellerinin yer alacağı kaydedild. Firmanın yaptığı henüz üstü kapalı paylaşımlara göre, ailenin en iyisi olacak Galaxy S23 Ultra, özellikle düşük ışık kamera performansı ile fark yaratacak ve bu telefonda tam olarak 200 megapiksellik ana kamera kullanılacak.

class="medyanet-inline-adv">

LCD monitör dönemi bitiyor... Piksel yanığı yapmayan OLED teknolojili ekran sayısı artıyor

APPLE’DAN EKRAN HAMLESİ

APPLE, iPhone ve Apple Watch gibi ürünlerde kullanmak adına kendi ekranlarını geliştiriyor. Bu konuda şu an özellikle Samsung Display ile çalışan firma, kendi ekranlarını ilk olarak 2024 yılında gelecek Apple Watch Ultra üzerinde kullanmaya başlayabilir. Kendi 5G modem birimini de geliştiren Apple, uzun zamandır cihazlarında kendi işlemcilerini kullanıyor. Firma donanım konusunda tam bağımsızlık istiyor ve buna ulaşmaya yavaş yavaş yaklaşıyor. Bu arada Apple’ın 2025 yılı için dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro geliştirdiği de son iddialar arasında dikkat çekiyor.

 

ALINTI KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/lcd-monitor-donemi-bitiyor-piksel-yanigi-yapmayan-oled-teknolojili-ekran-sayisi-artiyor-42203607

YORUM YAZ