Karpuz Kilo Aldırır Mı? Karpuz Kilo Yapar Mı?

12.01.2024 - Cuma 11:21

Karpuz Kilo Aldırır Mı? Karpuz Kilo Yapar Mı?

Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz kalori açısından düşüktür ve bu yüzden diyet yapan kişilerin de tüketebileceği bir besindir. Oldukça sulu olan bu meyve yaz ayları için ideal bir meyvedir. Ancak eğer kişi diyet yapıyorsa ve fazla kilolardan şikayetçi ise bu meyveyi dikkatli bir şekilde tüketmekte fayda olacaktır. Öncellikle karpuz tüketirken çok fazlasına kaçmamak gerekir.

Aşırı karpuz tüketimi kilo aldırabilir. Karpuz içerisinde fazla miktarda doğal şeker bulunmaktadır. Özellikle bu şeker dengesizliğine neden olabilir. Karpuzu bilinçli bir şekilde tüketmek ise aksine kilo kontrolünü sağlayabilir. Mineral ve vitamin açısından son derece zengindir. Dolayısı ile günlük tüketimde yer verilebilir.

Karpuz Kilo Yapar mı?

Yaz mevsiminde en sevilen meyvelerden birisi karpuz oluyor. Karpuz son derece faydalı bir meyvedir. İçerisinde çok fazla mineral ve vitamin içeriyor. Bu yüzden günlük listede mutlaka yer almalıdır. Ancak önemli olan nokta karpuzu çok fazla tüketmemektir. Çok fazla karpuz tüketmek fazlası ile kalori almak demektir. Aynı zamanda karpuz içerisinde bolca şeker de bulunmaktadır. Bu yüzden dozunda ve bilinçli bir şekilde karpuz tüketilirse kilo alımına neden olmaz.

Karpuz Zayıflatır mı?

Karpuz tüketmek pek çok yönden faydalıdır. Zengin bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında günlük beslenmede yer verilmesi gereken bir meyvedir. Karpuzun tüketildiği miktar burada önem taşımaktadır. Karpuz içerisinde yağ ve kolesterol bulunmadığından diyet yapan kişiler için uygundur. Tek başına kilo verdirmez. Günlük besleneme içerisinde 1 veya 2 dilim karpuz tüketmek ideal olacaktır.

Karpuzu Diyette İken Tüketmek Mümkün mü?

Karpuz diğer meyveler gibi belli oranda şekere sahiptir. Aynı zamanda belli bir kalori değeri de bulunmaktadır. Bu yüzden diyet yapan kişiler karpuz yerken dikkat etmelidir. 1 veya 2 dilim karpuz günlük tüketim için doğru olacaktır. Fazla karpuz tüketmek kan şekerinin dengesizliğine neden olabilir. Aynı zamanda içerdiği şeker yüzünden göbek çevresinde kilo alımına da neden olabilir.

 

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/saglik/karpuz-kilo-aldirir-mi-karpuz-kilo-yapar-mi

YORUM YAZ