Güney Afrika'nın Rusya ve Çin'le ortak tatbikatı, Batı'yı tedirgin ediyor - Son Dakika Dünya Haberleri

20.02.2023 - Pazartesi 21:45

Fabricius, Güney Afrika'nın BRICS ortakları Rusya ve Çin'in saldırgan tutumlarının, ülkenin dış politikadaki bağlantısızlık ilkesini sürdürmesini güçleştirdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Korkarım Güney Afrika, Rusya'nın Batı ile ilişkilerine zarar veren jeopolitiğe sürükleniyor. Sonuçları tahmin etmek zor ama Güney Afrika, Batılı hükümetlerle ilişkilerinde bazı çıkarları ve ayrıcalıkları tehlikeye atıyor olabilir. Örneğin Batılı liderlerin ziyaretlerinin azalması, belki de Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası'na (AGOA) uygun ülke statüsünü kaybetmesi ya da bazı yardımların kaybı gibi. Söylemek için çok erken ama bu, daha önce bu tür tepkileri düşünmeyen Batı başkentlerinde konuşuluyor."

"Rusya tarafından oldukça etkili bir şekilde araç haline getirildik"
Afrika Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (ISS Africa) Yönetim Kurulu Başkanı Jakkie Cliers, Güney Afrika kamuoyunun Ukrayna'daki savaş konusunda ikiye bölünmüş durumda olduğunu belirterek "Geçmişi ve BRICS'e yakın zamandaki üyeliği göz önüne alındığında, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) hükümeti kesinlikle Batı karşıtı ve bu duruş zaman içinde daha belirgin hale geldi." dedi.

Cliers, Güney Afrika'nın Ukrayna krizinde açıkça Rusya'yı desteklediğini iddia ederek "(Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov'un ziyaretinden de anlaşılacağı gibi, Rusya tarafından da oldukça etkili bir şekilde araç haline getirildik. Bu genel olarak Rusya için bir kazançtır. " ifadelerini kullandı.

Güney Afrika'nın uluslararası itibarının, ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Nelson Mandela'nın ardından istikrarlı bir şekilde azaldığını ancak Afrika'daki önemini koruduğunu kaydeden Cliers, Güney Afrika'nın Rusya ve Çin'den yana tavrının ülkenin konumunu daha da olumsuz etkileyeceğini söyledi.

"RUSYA VE ÇIN ILE ORTAK DENIZ TATBIKATLARI, GÜNEY AFRIKA'NIN BAĞLANTISIZ KONUMUNUN BIR TEYİDİDİR"

Witwatersrand Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mopeli Moshoeshoe, Rusya ve Çin'in Güney Afrika'yı 1948-1994 yıllarında yöneten ırkçı apartheid rejimine karşı mücadeleye verdiği desteğe dikkati çekerek "Bu nedenle 1994 yılında eski kurtuluş hareketinin iktidara gelmesiyle yeni Güney Afrika'ya geçiş hem Rusya'nın hem de Çin ile müttefik olunması anlamına geldi." dedi.

Moshoeshoe, Güney Afrika'nın Batı ile de derin ve yakın ekonomik ilişkileri olduğuna dikkati çekerek bu nedenle Güney Afrika dış politikasının, Batı'nın çıkarlarına ve hassasiyetlerine anlaşılır bir şekilde duyarlı olmaya devam ettiğini söyledi.

Güney Afrika'nın uluslararası hukuk ve çok taraflılık ahlakına dayalı egemen bir dış politika izlediğini kaydeden Moshoeshoe, "Güney Afrika, Çin ve Rusya arasında planlanan ortak deniz tatbikatları, Güney Afrika'nın devam eden Rusya-NATO/Ukrayna savaşına ilişkin tarafsız duruşunda bir değişiklik olduğu anlamına gelmez." ifadelerini kullandı.

Moshoeshoe, Güney Afrika'nın "bağlantısızlık" politikasına sadık kalarak Batılı devletlerle de askeri tatbikatlar yürüttüğüne işaret ederek "Rusya ve Çin ile ortak deniz tatbikatları, Güney Afrika'nın bağlantısız konumunun bir teyididir ve ülkenin dış politikasında bir değişiklik olarak tasvir edilemez." diye konuştu.

Bu açıdan Güney Afrika hükümetinin, Batı'nın dış politika kararları üzerinde aşırı etkide bulunma girişimlerine her zaman direndiğini belirten Moshoeshoe, buna karşın Batılı güçlerin, "Afrika'daki kaleleri" olarak gördükleri Güney Afrika'yı karşılarına almak konusunda itidalli davranacaklarını ifade etti.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/dunya/guney-afrikanin-rusya-ve-cinle-ortak-tatbikati-batiyi-tedirgin-ediyor,Pl8HTkVuc0qnWTtpiyQyHQ

YORUM YAZ