Fed'den şahin mesajlar - Ekonomi Haberleri

17.02.2023 - Cuma 13:59

Fed'den şahin mesajlar

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu ve "komitenin yeterince kısıtlayıcı olarak gördüğü oranlara olabildiğince çabuk ulaşılması gerektiğini" savunduğunu söyledi.

Bullard, "Mart ayındaki toplantı için herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğim." diye konuştu.

Bullard, enflasyonu yavaşlatmaya devam etmek için muhtemelen yeterli olan faiz aralığının yüzde 5,25-5,50 olacağını belirtti.

Fed, 1 Şubat'ta sona eren toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve piyasalar tarafından artışın bu seviyede devam etmesi bekleniyor.

Tesla 360.000'den fazla sürücüsüz aracı geri çağırıyor

Tesla 360.000'den fazla sürücüsüz aracı geri çağırıyor

Fed'in ilk toplantısının sonuçları 22 Mart tarihinde açıklanacak.

MESTER DAHA TEMKİNLİ

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in yüksek faiz oranlarının ekonomiyi yavaşlatması nedeniyle bir resesyonla sonuçlanabileceğini söyledi.

Mester, "Ancak bu Fed'in temel tahmininin bir parçası da isteği de değil. Bunun olumlu bir sonuç olduğunu düşünmüyorum, ancak olabilir." dedi.

Cleveland Fed Başkanı, "Hafif bir durgunluk yaşayabiliriz, bunu göz ardı edemem. Bunu kendi tahminime göre kaleme almadım, ancak büyüme trendin çok altında olduğunda, bu kadar olumsuz bir şoku kaldıramaz. Bunun olumlu bir şey olduğunu düşünmüyorum, yapmak için üzerinde çalıştığımız şey bu değil." şeklinde görüş belirtti.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/fedden-sahin-mesajlar

YORUM YAZ