Elon Musk Tesla'nın 2030'a kadar gelmiş geçmiş en büyük otomobil üreticisi olmasını istiyor

18.02.2023 - Cumartesi 22:31

Elon Musk Tesla'nın 2030'a kadar gelmiş geçmiş en büyük otomobil üreticisi olmasını istiyor

ABD'nn en zengin insanı Elon Musk, 2030'da en az 20 milyon Tesla satmak ve genç firmayı etkin bir şekilde dünyanın gördüğü en büyük otomobil üreticisine dönüştürmek hedefini masaya koydu.

Bununla beraber milyarderin Mars'ta bir koloni kurmak, akıllı Tesla robotlarıyla çimleri biçeceğini ve milyonlarca insanın gıda tedariğini gerçekleştirmek gibi uçuk hedefleri de var.

Ancak endüstri analistleri, Tesla'nın inanılmaz derecede rekabetçi otomobil pazarının beşte birini bu kadar kısa sürede yutabileceği fikrinin bir hayal olduğunu söyledi.

Çin, offshore listelerini canlandırmak için kurallar yayınladı

Çin, offshore listelerini canlandırmak için kurallar yayınladı

GlobalData otomotiv uygulama başkanı Jeff Schuster, "Açıkçası bunun zor bir hedefin ötesinde olduğunu düşünüyorum" diyerek "Bu isteği bazı verilerle perspektife oturtalım. Günümüzün en çok satan otomobil üreticilerinin (Toyota ve Volkswagen) her birinin yılda 10 milyon adet sattığını düşünün. Geçen yıl Tesla, 1,3 milyon otomobil rekoru teslim ederek elektrikli araç satışlarında lider oldu. 2030'da dünya çapında yaklaşık 100 milyon yeni araba el değiştirecek. Tesla, 2030 yılına kadar küresel pazarın yüzde 20'sine sahip olursa, bu muhtemelen en büyük 10 küresel üreticiden iki veya üçünün iflas edeceği veya kül olacağı anlamına gelir. Bütün sektörü alt üst ederdi ve bunun olacağını tahmin etmiyorum." diye konuştu.

AutoForecast Solutions analisti Sam Fiorani, "Bu o kadar rekabetçi bir pazar ki, Tesla'nın bu seviyeye hakim olmak için otomobili tıpkı Apple'ın iPhone'da olduğu gibi halihazırda yaptıklarının çok ötesinde yeniden icat etmesi gerekecek" dedi.

Tesla şu anda dört fabrikada otomobil montajı yapıyor. Fiorani, hedeflerine ulaşmak için 90-150 milyar dolara mal olan 18-30 ek fabrikaya ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/elon-musk-teslanin-2030a-kadar-gelmis-gecmis-en-buyuk-otomobil-ureticisi-olmasini-istiyor

YORUM YAZ