Depremde yıkılan binalarda emlakçılar da sorumlu olacak

18.02.2023 - Cumartesi 16:02

Depremde yıkılan binalarda emlakçılar da sorumlu olacak

Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Adli birimler soruşturmaları başlattı. Hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunan müteahhitler gözaltına alınıyor.

Peki yıkılan binaları "depreme dayanıklı proje" diye satan emlak komisyoncularının hukuken sorumluluğu var mı?

Avukat Ömer Yılmaz, "Elbette bunların da tabii ki somut olaya göre değişiklik göstermesine rağmen yapılacak incelemeler neticesinde sorumlulukları doğabilir." dedi.

Uzmanlar, yargılama neticesinde cezai işlem de uygulanabileceğini belirtiyor.

Depremin ardından işçilere maaşı devlet verecek

Depremin ardından işçilere maaşı devlet verecek

Yılmaz, insanların maddi zararları meydana geldiği için emlakçıların hukuki yönden kesinlikle bir sorumluluğunun söz konusu olabileceğini söyledi.

Depremin yol açtığı zarardan emlak komisyoncusu da sorumlu olabilir. Uzmanlar, sorumluluk doğmaması için pazarlanan yapıların depreme dayanıklı olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Avukat Yılmaz, şunları söyledi:

"Bir emlakçının emlakçı iş insanı olduğu için burada basiretli bir şekilde hareket etmesi lazım. Dolayısıyla herkesten önce bir emlakçının sattığı dairenin binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı veya gerekli şartları taşıyıp taşımadığını bilebilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu yazılan her şeyden emlakçı basiretli bir iş insanı gibi sorumludur"

Kaynak: TRT Haber

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/depremde-yikilan-binalarda-emlakcilar-da-sorumlu-olacak

YORUM YAZ