Bu sektörde eleman bulmak çok zor! Maaşları doktoru pilotu aştı! Aylık 60 bine çalışan yok - Son Haberler

09.12.2023 - Cumartesi 00:55

Sıva ustası maaşı doktoru, pilotu aştı. Sıvacı, demirci, elektrik ustası... Deprem felaketlerinin ardından kentsel dönüşümde hareketlilik çoğaldı. İnşaat sektöründe ise eleman sıkıntısı arttı.

class="medyanet-inline-adv">

SEKTÖRDE NEDEN İŞÇİ SORUNU YAŞANIYOR?

İnşaat Mühendisi Cevdet Şentürk "Bizim işçilerimiz, çalışan ekip deprem bölgesine kaydı. Önümüz zaten kıştı. Yazdan beri ve sonbaharla beraber bu ivme hızlandı. Ciddi oranda bu bölgelerde eleman ihtiyacı arttı." dedi.

Bu sektörde eleman bulmak çok zor Maaşları doktoru pilotu aştı Aylık 60 bine çalışan yok

İnşaat sektöründe sıvacılık, demircilik gibi el becerisi gerektiren mesleklerde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Maaşları ise aylık ortalama 60 bin lirayı geçiyor.

MAAŞ 70-80 BİN LİRALARI BULUYOR

Yani işçiler günlük olarak bin 500 ile 2 bin lira arası alıyor. Maaşlar mesailer ile birlikte aylık 70-80 bin liraları buluyor. Sıvacıların, demircilerin, kalıpçıların maaşları, yani inşaatın birçok kalemindeki işçilerin kazançları beyaz yakalıların maaşlarından fazla.

class="medyanet-inline-adv">

Bu sektörde eleman bulmak çok zor Maaşları doktoru pilotu aştı Aylık 60 bine çalışan yok

Çoğu inşaat işçisi deprem bölgesinde çalışıyor. Ancak orda da işçi sıkıntısı var. Peki maaşlar yüksek olmasına rağmen neden eleman sıkıntısı yaşanıyor?

İŞÇİ ÜCRETLERİ NEDEN ARTTI?

Şentürk "Bölgede muazzam bir yapılaşma var. Yani önümüz kış olduğu için bir şekilde başını sokacak yer arıyor. TOKİ'ler olsun, kentsel dönüşüm olan yerler olsun yerinde dönüşümler olsun bir ivmesi var. Vatanda da kendi başının çaresine bakmak için yine kendi arazisinin üzerine yapılaşma çalışmaları var. Dolayısıyla bölgede işçi ücretleri çok çok arttı." dedi.

Define arıyorlardı... Jandarmadan kaçamadılar

Define arıyorlardı... Jandarmadan kaçamadılarHaberi Görüntüle

Acı olay! Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

Acı olay! Yolun karşısına geçmek isterken canından olduHaberi Görüntüle

ALINTI KAYNAK: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/bu-sektorde-eleman-bulmak-cok-zor-maaslari-doktoru-pilotu-asti-aylik-60-bine-calisan-yok-7046595

YORUM YAZ