ABD'den Türkiye'ye yüzbinlerce kişiye yetecek acil yardım malzemesi - Son Dakika Dünya Haberleri

18.02.2023 - Cumartesi 13:37

"TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'in bugün Adana Havalimanı’na ulaşan ilk sevkiyatı karşıladığı kaydedilen açıklamada, "USAID, gelecek günlerde mutfak ve hijyen malzemeleri, geçici barınaklar için dayanıklı plastik branda ve yüz binlerce kişiye yetecek kadar termal battaniye içeren 8 tondan fazla ihtiyaç malzemesini yaklaşık 10 uçuş vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaktır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ABD'nin bu zor dönemde Türk halkı ve Suriye halkıyla dayanışma içinde olmayı sürdürdüğü, depremlerden etkilenenler için 2,5 milyon dolarlık ihtiyaç malzemesinin yanı sıra 85 milyon doları aşkın insani yardımda bulunduğuna işaret edilerek "İki ülkenin de bu felaketi aşması için acil ihtiyaçları sağlamaya kararlıyız." mesajına yer verildi.

USAID’in insani yardım sevkiyatının, ABD hükümetinin USAID liderliğinde yürüttüğü afet yardım faaliyetleri kapsamında yapıldığı kaydedilen açıklamada, malzemelerin dağıtımının ise BM Göç Örgütünce (IOM) Türk hükümeti ile koordineli biçimde gerçekleştirileceği belirtildi.

Açıklamada, yardım malzemelerinin afet yardım çalışmaları bakımından kritik bir zamanda sevk edildiği ve USAID'in insani yardımların hızla ulaştırılmasına öncelik verdiği kaydedildi.

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/dunya/abdden-turkiyeye-yuzbinlerce-kisiye-yetecek-acil-yardim-malzemesi,EN8iphVp1Uqsac3F9y8BRw

YORUM YAZ