2022’ye damga vuran gelişmeler - Son Dakika Ekonomi Haberleri

21.02.2023 - Salı 18:50

class="medyanet-inline-adv">

2022, pandeminin teknoloji dünyasında etkisini azalttığı bir yıl oldu. Birçok geciken proje 2022’de çıkışı yaptı, birçok projenin çıkışı için de bu yıl gerçekten büyük adımlar atıldı. Geride bırakmaya hazırlandığımız bu çok sayıda gelişmenin olduğu yılda, teknoloji dünyası özelinde en çok konuşulan konuların başında “metaverse” yer aldı. Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerine 2021 yılının sonunda kurulan Meta şirketi ile öne çıkan metaverse, 2022’de birçok başka isim tarafından da benimsendi. Ancak sanal gerçeklik başlıklarıyla girilebilen metaverse dünyaları 2022 yılında hayatın bir parçası olamadı. 2022’de bir anda patlayan ve kısa sürede ölen “NFT” kavramı da giriş yaptı. Türkçeye “nitelikli fikri tapu” olarak geçirilen NFT, dijital öğelerin satışı üzerinden birçok kişiye büyük paralar kazandırdı, birçok kişiyi de ciddi zarar ettirdi.

class="medyanet-inline-adv">

UZAYDAN İNTERNET

2022’de uzaydan internet konusu da sık sık gündemde yer aldı. SpaceX’in uzaydan internet sunan hizmeti Starlink, yeni kalkışlar ile daha fazla ülkeye giriş yaptı. Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmeyen Starlink, artık araçlarda da yer alıyor ve yakında uçaklarda da kullanılabilecek bir teknoloji olarak 2023’te de ses getirecek. Geride bırakmaya hazırlandığımız yıl uzay konusunda başka gelişmeler de oldu. Bunlar arasında uydu bağlantısını akıllı telefonlara getirme altyapıları da yer alıyordu. Apple ve Huawei, yeni akıllı telefonlarına acil durumlar için uydu bağlantı özelliği ekledi. Bu sayede telefonların çekmediği durumlarda kişiler uydu bağlantısı üzerinden iletişim kurabilir hale geldi. 2022’de ayrıca James Webb Uzay Teleskobu’nun göreve alınması da yılın teknoloji alanındaki en büyük gelişmeleri arasında yer aldı. Üzerinde çok büyük bir emek ve yatırım olan teleskop ile şimdiden çok sayıda nefes kesici fotoğraf çekildi, bilimsel araştırma
gerçekleştirildi.

ELEKTRİKLİ GELECEK

Bu sene elektrikli araç çözümleri de ciddi şekilde arttı. Yıl boyunca yüzlerce elektrikli otomobil, bisiklet, scooter ve tekne tanıtıldı. Firmalar 2022’de elektrikli iş makinelerinin sayısını arttırdı, elektrikli gemileri aktif olarak kullanmaya başladı, elektrikli uçaklar konusunda somut başarılar elde etti. 2022’de elektrikli uçan taksiler konusunda da büyük adımlar atıldı. Bu araçlar 2022’de ticari kullanıma girmedi ancak birçok firma ticari kullanım için izin alabilecek seviyeye kadar ulaştı. 2022’de hidrojen destekli elektrikli araçlar konusunda da büyük adımlar atan teknoloji dünyası, son tüketiciye yönelik ürünlerde de sınırları zorlamaya başladı.

class="medyanet-inline-adv">

2022’ye damga vuran gelişmeler

YAZILIM DÜNYASINDA NELER OLDU?

2022’de yazılım dünyası da boş durmadı. Parolaları ortadan kaldıran “geçiş anahtarları” sistemini hayatımızın bir parçası haline getirmek adına çıkış yapan teknoloji devleri, herkesi çok memnun eden “Matter” standardı ile farklı markadan tüm akıllı cihazları bir araya getirdi. Matter ile her akıllı ürün birbirleriyle sadece iletişim kurabilir hale gelmiyor, aynı zamanda farklı standartlar ortadan kalkıyor. 2022’de “yapay zeka” alanında da devasa yenilikler karşımıza çıktı. DALL-E gibi yapay zeka sistemleri, damgasını vurdu. Kısa süre önce test için çıkarılan yapay zeka ChatGPT ise doğal konuşma yetenekleriyle ve yapabildikleriyle başta Google olmak üzere sektörün önde gelen şirketlerini korkuttu.

class="medyanet-inline-adv">

2022’ye damga vuran gelişmeler

OLED EKRAN DEVRİMİ

teknoloji dünyası 2022’de “OLED” ekran teknolojisi konusunda da büyük atılımlar yaptı. Bu yıl çok sayıda OLED monitör tanıtıldı, bunlar arasında kavisi tek tuşla otomatik olarak değişebilen motorlu yapıda uçuk modeller dahi yer aldı. 2022’de “bulut oyunculuk” konusunda da büyük adımlar atıldı. Bulut oyun servisi Google Stadia başarısız olup kapandı ancak diğer rakipler alandaki iddialarını ciddi şekilde artırdı. Birçok oyuncu, oyunları bulut üzerinden oynamaya başladı, bulut oyunlarının kalitesi artırılırken gecikmeleri düşürüldü. Aynı zamanda bulut oyunculuğuna odaklanan portatif oyun konsolları da 2022’de ses getirdi.

class="medyanet-inline-adv">

2022’ye damga vuran gelişmeler

YILIN EN BÜYÜK SATIN ALMALARI

- Microsoft, Activision Blizzard firmasını satın almak için tam 68.7 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

- Elon Musk, Twitter platformunu tam 44 milyar dolar ödeyerek satın aldı ve şirketin CEO’su oldu.

 

ALINTI KAYNAK: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/2022ye-damga-vuran-gelismeler-42196418

YORUM YAZ