Resmi rezerv varlıkları Ocak’ta yüzde 2,6 azaldı

16.02.2023 - Perşembe 22:21

Resmi rezerv varlıkları Ocak’ta yüzde 2,6 azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı Ocak ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ni paylaştı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalarak 125,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 10,9 azalarak 67,2 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 10,3 artarak 50,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 3,7 artarak yaklaşık 32,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 25,8 milyar dolar anapara, 6,8 milyar dolar faizden oluştu.

Merkez Bankası toplam rezervleri azaldı

Merkez Bankası toplam rezervleri azaldı

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 70,6 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 37,4 milyar dolar bir ay vadeli.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 54,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/resmi-rezerv-varliklari-ocakta-yuzde-2-6-azaldi

YORUM YAZ