Macar ekip 'öldü' dedi, AKUT kurtardı - Son Dakika Türkiye Haberleri

18.02.2023 - Cumartesi 11:27

Deprem bölgesinde başka noktalarda da kurtarma çalışmalarında bulunan Macar ekibi, ülkesine dönerken, duygusal paylaşıma ilişkin yeni gelişme yaşandı.

Paylaşımda enkaz altında kalarak bacağı ezilen çocuğun 15 yaşındaki Ali Balcı olduğu, Macar ekibin bölgeden ayrılması sonrası piyade komando ekibinin enkazda canlı olduğunu söylemesi üzerine harekete geçen AKUT Rize gönüllülerince 48 saat kaldığı enkazdan 5 saatlik çalışmayla yaralı kurtarıldığı ortaya çıktı.

TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Anne ve babasının enkazda cansız bedenlerine ulaşılan çocuğun, hastanede tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Kurtarma anlarını anlatan AKUT Rize ekip lideri Güçlü Alioğlu, "Tehlikeli bir bölge olduğu için çalışma daha sonrasında yarım bırakılmış. Bir Macar ekibinin orada çalıştığı ve sonra da ayrıldığını öğrendik. Ekibimiz 5 saat çalışmanın neticesinde Ali'yi oradan canlı çıkardı." dedi.

Macar ekip 'öldü' dedi, AKUT kurtardı - 2

"ALİ YAŞIYOR, İÇLERİ RAHAT OLSUN"

Ali'nin aile bireylerinin kurtarılamadığını söyleyen Güçlü Alioğlu, şöyle devam etti:

"Ali, enkaz altında anne ve babasıylaydı. Kendi yaşıyordu, ailesi vefat etmiş. O apartmandan Ali dışında 2 kişi daha canlı çıktı. Başka yaşam bilgisi bize gelmedi. Macar ekibinin Ali için üzgün olduğunu paylaşmış. Çıkardığımız Ali, aslında Macar ekibinin vefat ettiğini düşündüğü Ali Balcı. Sağlıklı bir şekilde çıkarılıp, sağlık ekiplerine teslim edildi. Biz Macar ekibine teşekkür ederiz; ülkemize gelip bize yardım ettiler. Bir taraftan da Ali yaşıyor; içleri rahat olsun, üzülecek bir şey yok." diye konuştu.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/turkiye/macar-ekip-oldu-dedi-akut-kurtardi,MiJHAg2FqkqkGLm23Q3JUw

YORUM YAZ