İngilizler ekonominin kötü gidişinden Brexit'i sorumlu tutuyor

20.02.2023 - Pazartesi 14:44

İngilizler ekonominin kötü gidişinden Brexit'i sorumlu tutuyor

Yeni bir ankete göre, İngilizlerin neredeyse üçte ikisi Brexit'in ekonomiye zarar verdiğine inanıyor.

Independent tarafından yaptırılan ve yayınlanan bir ankete göre katılanların yüzde 61'i ülkenin 2020'nin sonlarında Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasından bu yana ekonomisinin kötüleştiğini düşünüyor. Buna karşılık sadece yüzde 13'ü Brexit'in durumu daha iyi hale getirdiğini söylüyor.

Ayrıca, yanıt verenlerin yüzde 55'i AB'den ayrılmanın çeşitli malları daha az erişilebilir hale getirdiğini söylerken, yalnızca yüzde 14 aksini iddia ediyor.

İş dünyasının Oscar'ları sahiplerini buldu

İş dünyasının Oscar'ları sahiplerini buldu

Ankete katılanların toplam yüzde 47'si, Brexit nedeniyle mali durumlarının kötüye gittiğini düşünürken, yüzde 13'ü şimdi daha iyi durumda olduklarını düşünüyor.

Yine yüzde 47'lik bir kesim Brexit'in İngiltere'nin küresel etkisini azalttığına inanıyor ve yüzde 16'sı ülkenin küresel konumunun güçlendiğini savunuyor. Yüzde 53'lük bir kesim Brexit'in İngiltere ile AB arasındaki bağları bozduğunu söylerken, yüzde 13'lük bir kesim bunun tersine inanıyor.

Anketin sonuçları hakkında yorum yapan Savanta direktörü Chris Hopkins, "Brexit'in özellikle iyi gitmediğine dair güçlü bir algı var." dedi.

Geçen hafta, İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi'nin harici bir üyesi olan Jonathan Haskel tarafından yapılan bir araştırma, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının kendisine 29 milyar sterlin (34,9 milyar dolar) iş yatırımı kaybına mal olduğunu ortaya koymuştu.

ALINTI KAYNAK: https://www.cnnturk.com/ekonomi/ingilizler-ekonominin-kotu-gidisinden-brexiti-sorumlu-tutuyor

YORUM YAZ