CDC'den ABD'de göz damlası uyarısı: Kullanmayı hemen bırakın

16.02.2023 - Perşembe 21:26

CDC'den ABD'de göz damlası uyarısı: Kullanmayı hemen bırakın

ABD Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezlerİ (CDC), ilaca dirençli bakteri enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirterek göz damlalarının kullanımının hemen bırakılması gerektiğine dair bir uyarı yayınladı.

CDC, uyarının ülkede aniden onlarca "kalıcı görme kaybı" vakalarının artması ve bir kişinin kan dolaşımı enfeksiyonundan ölmesinden sonra bir önlem olduğunu açıkladı. CDC, tüm hastaların çoklu ilaca dirençli bir bakteri için pozitif test yaptığını belirterek, öncelikle EzriCare markalı bir damla olmak üzere piyadaki ürünlerin test edildiğini açıkladı.

CDC’nin açıklamasına göre ABD’de 20 Ocak itibarıyla 11 eyalette (California, Colorado, Connecticut, Florida, New Jersey, New Mexico, New York, Nevada, Texas, Utah ve Washington) 50 kişide Pseudomonas aeruginosa adlı bakteri için yapılan testler pozitif çıktı.
Pozitif örnekleri olan hastaların "çoğunluğu" CDC'ye testten önce göz damlası kullandıklarını ve en sık bahsedilen markanın EzriCare Yapay Gözyaşı Damlası olduğunu söyledi. CDC, örneklerin Mayıs 2022 ile Aralık 2022 arasında hastanelerdeki ve ayakta tedavi kliniklerindeki hastalardan alındığını belirtti.
Kanda, akciğerde veya yaralarda enfeksiyonlara neden olabilen Pseudomonas aeruginosa, antibiyotik direnci olarak bilinen antibiyotiklere karşı savunma mekanizmaları geliştirdiği için hastalığın tedavisi giderek zorlaşıyor. CDC'ye göre bakteri genellikle hastanelerdeki veya diğer sağlık hizmeti ortamlarındaki insanlara kirli sulardan bulaşıyor.
Hastalarda bulunan Pseudomonas aeruginosa türünün, pnömoni, idrar enfeksiyonları ve ciddi cilt enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olan bakterileri öldüren güçlü antibiyotikler olan karbapenemlere dirençli oldukları açıklandı. Bu bakterilerin, doktorların idrar enfeksiyonları, menenjit ve kan dolaşımı enfeksiyonları için kullandıkları seftazidim adı verilen diğer iki antibiyotiğe ve idrar enfeksiyonlarına karşı da kullanılabilen sefepime karşı  da dirençli olduğu belirtildi.
Diğer taraftan CDC şu anda bu göz damlalarının salgına neden olup olmadığını araştırdığını açıkladı. Bazı açılmış EzriCare göz damlası şişeleri üzerinde yapılan laboratuvar testleri ise başka bir Pseudomonas aeruginosa türü tespit etti.
CDC, bu bakterinin salgına neden olan tür ile eşleşip eşleşmediğini doğrulamak için daha fazla testten yapılması gerektiğini belirterek, "Açılmamış EzriCare Yapay Gözyaşı şişelerinin testleri devam ediyor. Önlem olarak EzriCare Yapay Gözyaşlarını kullanmayı bırakın.” açıklamasını yaptı.
Öte yandan, EzriCare, 24 Ocak'ta yaptığı açıklamada, CDC'nin şirketten ürünleri geri çekmesini istemediğini ve "soruşturmayla ilgili herhangi bir tüketici şikayeti veya olumsuz olay raporu" almadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:
"EzriCare, çok dikkatli bir şekilde, bu gelişen durum sırasında, herhangi bir potansiyel güvenlik endişesi hakkında daha fazla ayrıntı keşfedene kadar, sahip olabileceğiniz EzriCare Yapay Gözyaşı Damlası kullanımını durdurmanızı tavsiye ediyor."

ALINTI KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/cdcden-abdde-goz-damlasi-uyarisi-kullanmayi-hemen-birakin,wmWdhFORwEKwqWcHkhD_sg

YORUM YAZ